I  N  D  I  V  I  D  U  A  L DOM  J A K O  SYSTEM

JABRAARCHITECTS w najnowszej edycji czasopisma Wnętrze z Pomysłem

Opublikowano 2014-10-02
JABRAARCHITECTS w najnowszej edycji czasopisma Wnętrze z Pomysłem

"Ściany to znacznie więcej niż tło dla mebli." Ściany budują nasze wnętrza, zarówno dosłownie jak i w przenośni. Od tego jak je wykończymy zależy bardzo wiele, bo to one są tłem dla elementów wyposażenia, ale przy efektownym wykończeniu nabierają znacznie większej roli w aranżacji wnętrza. Dlatego z taką uwagą z jaką wybieramy podłogę, sofę czy stół, warto również pomyśleć o naszych ścianach. Czasem wystarczy niewielki zabieg, żeby wnętrze nabrało charakteru i zupełnie nowego oblicza. Zanim wiec pomyślisz o nowych meblach, przyjrzyj się dobrze swojej ścianie!

Najpopularniejsze malowanie

taką formę wykańczania ścian wybieramy najczęściej, a jedynym naszym dylematem jest zazwyczaj tylko kolor. Najprostsza i przeważnie najbardziej ekonomiczna forma wykańczana ścian, zwłaszcza dla osób preferujących częste zmiany kolorystyczne we wnętrzu. Przy wyborze rodzaju farby warto wybrać taką, która poza atrakcyjną gamą kolorów oferuje wysoką jakość na zmywanie i ścieranie.

Poza zwykłymi emulsjami, na rynku dostępna jest obecnie szeroka oferta farb dekoracyjnych, dzięki którym nasza ściana zyska coś więcej niż tylko ciekawy kolor. W zależności od rodzaju emulsji, techniki nakładania na podłoże i rodzaju wykończenia otrzymujemy różnorodne, efektowne wykończenia – matowe, błyszczące lub półbłyszczące, gładkie lub wzorzyste, z aksamitną fakturą lub efektem postarzenia, w głębokiej i nieblednącej kolorystyce. 

 

Ponadczasowa okładzina fornirowa

ściana fornirowa to sposób na efektowne wykończenie zarówno w nowoczesnym, jak i eleganckim, stylowo zaaranżowanymwnętrzu. W zależności od tego jaki rodzaj drewna i dodatki do jego wykończenia wybierzemy, możemy otrzymać bardzo różnorodne efekty. Od naturalnych surowych ścian „pachnących drewnem” idealnych np. do domu na wsi, przez eleganckie panele fornirowe bejcowane w konkretnej barwie,  wykańczane lakierem lub olejem. Ściany fornirowe to rozwiązanie dla wymagających inwestorów, którzy cenią sobie indywidualne rozwiązania i dla których drewno stanowi o ponadczasowym stylu.

 

Coraz popularniejszy kamień

obecnie bardzo często stosowana forma wykańczania ścian we wnętrzach. W zależności od budżetu możemy wybierać wśród najpopularniejszych granitów, subtelnych marmurów, rzadko występujących onyksów czy porowatych trawertynów. Możliwość docinania płyt kamiennych do odpowiednich, nawet bardzo dużych formatów umożliwia bardzo efektowne wykańczanie kamieniem dużych powierzchni.  Należy pamiętać, że ściana z kamienia nie nadaje się jednak do każdego wnętrza. Zdecydowanie lepiej prezentuje się w większych przestrzeniach, niż w ciasnych małych wnętrzach. Kamień to materiał, którego nie trzeba rekomendować, ponadczasowy i bardzo elegancki, niestety nie na każdą kieszeń. 

 

Mineralne efekty specjalne

to ściany z efektami specjalnymi o bardzo dobrych właściwościach techniczno-użytkowych – trwałe, ekologiczne i paro przepuszczalne. Bardzo bogata gama struktur i sposobów ułożenia tynków w praktycznie nieskończonej palecie kolorów to cos, co zadowoli najbardziej wyrafinowane gusta estetyczne. Dostępne specjalistyczne tynki dekoracyjne znakomicie imitują beton architektoniczny, trawertyn czy nawet marmur, są przeważnie proste w nakładaniu, a efekt jest imponujący. 

 

Klimatyczna cegła

ostatnio popularne rozwiązane, szczególnie we wnętrzach z klimatem. Na ścianach w starej zabudowie najczęściej zbijany jest tynk i odsłaniana surowa autentyczna cegła, natomiast we współczesnej zabudowie cegły układane są jako rodzaj wykończenia. Dodatkowo ścianę z cegły można pomalować, co daje bardzo dobry efekt i sprawdza się w przypadku mało efektownej autentycznej odkrytej cegły. 

 

3D nie tylko w kinie

stosunkowo nowy trend w efektownym wykańczaniu wnętrz oferujący unikalne powierzchnie na naszych ścianach, dedykowane jednak raczej do nowoczesnych aranżacji. Różnorodność wzorów paneli, bogactwo faktur i kolorów pozwala stworzyć dowolne aranżacje – od subtelnej ozdoby ściany, po jednolity wzór na całej jej powierzchni. Wyjątkowy design i nieograniczone możliwości wykończenia umożliwiają osiągnięcie indywidualnego charakteru wnętrza. Panele wykonane są z lekkiego, twardego, izotermicznego i dźwiękochłonnego materiału – pianki poliuretanowej. 

 

Beton dla odważnych indywidualistów

ściana z dekoracyjnego betonu architektonicznego to dość odważne  rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Surowy charakter ściany z betonu stanowi ciekawe, inspirujące tło dla mebli i wyposażenia. Doskonale koresponduje zarówno ze szkłem, drewnem, jak i metalami, przez co sprawdza się we wnętrzach o różnym charakterze. Płyty z betonu wykonywane są w różnych kształtach i formatach, w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu sprawdzają się nie tylko w industrialnych wnętrzach.