




Flat House
- ROK 2017
- POW. 211m2
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
Plan miejscowy, który dla zabudowy na działce Inwestorów przewidywał dach stromy, kolidował z Ich wizją nowoczesnego domu z dachem płaskim. . W sąsiedztwie nieruchomości przeważa typowa architektonicznie zabudowa jednorodzinna, budynki w większości pokryte są dachami dwuspadowymi lub wielospadowymi. Działka pomimo niewielkiej powierzchni (1000m2) ma kształt zbliżony do kwadratu, co dało nam dużą swobodę projektową i pozwoliło optymalnie wpasować budynek w geometrię działki.
Bryła budynku powstała w wyniku analizy szeregu uwarunkowań geometrycznych działki, warunków solarnych i przede wszystkim wytycznych inwestorów. Rzut rozwiązany w oparciu o strefowany układ funkcjonalny został oparty na planie litery L. Centralny narożnik budynku, w którym znajduje się garaż organizuje funkcjonalnie wnętrza i wyraźnie oddziela strefę dzienną od nocnej. Hol wejściowy, przy którym zaplanowaliśmy garderobę, spiżarnię i toaletę, łączy się z otwartą przestrzenią salonu, kuchni i jadalni. Pomieszczenia te, pomimo, że przenikają się, zostały rozwiązane bezkolizyjnie i definiują w przestrzeni odrębne funkcje. W obrębie strefy dziennej zaplanowano również dodatkowe pomieszczenie, którego funkcja dostosowana będzie do potrzeb mieszkańców – pokój gościnny, siłownia, gabinet. Kuchnia została zorganizowana od strony frontowej budynku, natomiast salon i jadalnia szerokim przeszkleniem otwierają się na główny taras. Również pokój gościnny posiada wyjście na mniejszy taras od strony ogrodu. Pomieszczenia są jasne, dobrze doświetlone i umożliwiają pełną integrację z ogrodem.
Cała strefa nocna została zaprojektowana w skrzydle budynku wysuniętym w stronę ogrodu, bezpośrednio na przedłużeniu garażu. W jej obrębie zaplanowaliśmy główną sypialnię z garderobą i łazienką oraz dwie sypialnie dla dzieci z osobną łazienką. Wszystkie sypialnie otwarte są na główny taras, doświetlone szerokim oknem na całą wysokość pomieszczenia.
Bryła budynku zdecydowanie „otwiera” się na południową i wschodnią część działki. Elewacja północna jest mocno oszczędna, nie ma otworów okiennych i została maksymalnie zbliżona do granicy z sąsiadem. Kompozycja prostych płaszczyzn ścian i płaskich dachów została przekryta stromym dachem, pokrywającym zasadniczą główną bryłę budynku. Zewnętrzne zadaszenie, które rozpościera się wokół prawie całej bryły budynku i konstrukcje ram w częściach narożnych definiują przestrzeń i domykają prostą geometrię bryły, nadając jej jednocześnie lekkości. Sprawiają przy tym wrażenie bryły budynku z płaskim dachem. Dach stromy stanowi jedynie uzupełnienie kompozycji i w nieoczywisty sposób wpisuje architekturę w krajobraz otoczenia. Płaszczyzny białych ścian połączonych z szarą okładziną elewacyjną Equiton oraz duże przeszklenia nadają lekkości architekturze budynku.