




Projekt domu Moderna House
- ROK 2018
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
- METRAŻ 230m2
Dom jednorodzinny Moderna House zaprojektowano na wrocławskim Brochowie – starej dzielnicy Wrocławia. Projekt, który z jednej strony wpisuje się architektonicznie w charakter historycznej zabudowy sąsiedztwa, stanowi zabudowę nowoczesną w każdym wymiarze.
Architekturę Brochowa stanowi przeważająca historyczna zabudowa, jednorodna architektonicznie i utrzymująca czytelny układ urbanistyczny. Większość budynków posiada dachy dwuspadowe, usytuowane szczytowo do frontów działek. Uwarunkowania te zostały przeniesione na zapisy obowiązującego planu miejscowego, który precyzyjnie określa warunki w zakresie kształtowania zabudowy. Wpisują się w nie również nowe zabudowania w sąsiedztwie działki, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat, w tym również Forrest House sąsiadujący z domem Moderna bezpośrednio od wschodu.
Działka Inwestorów o powierzchni 760 m2 posiada kameralne usytuowanie w parkowej scenerii, wjazd od południa i długi wąski kształt, co było istotnym czynnikiem decydującym o kształtowaniu przestrzeni w domu.
Funkcję budynku zaplanowano na dwóch kondygnacjach, które naturalnie podzieliły dom na strefę dzienną w parterze i strefę nocną na piętrze. W kondygnacji parteru zaprojektowaliśmy kuchnię, salon i jadalnię, gabinet, wc, garderobę, wiatrołap oraz garaż i pomieszczenie techniczne. Natomiast na piętrze zorganizowaliśmy przestrzeń dla dwóch sypialni, łazienki, pralni/suszarni oraz głównej sypialni z osobną łazienką i garderobą. Zaprojektowane przestrzenie i pomieszczenia są przestronne i komfortowe, a duże przeszklenia od strony salonu, kuchni i jadalni pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.
W centralnej części domu na parterze zaprojektowaliśmy kuchnię z jadalnią, która przeszkleniem na całej szerokości otwiera się na zewnętrzny taras. Dodatkowo przestrzeń jadalni uzupełniają proste, dywanowe schody zlokalizowane na ścianie po przeciwnej stronie okien. Kameralny salon zlokalizowaliśmy w północnej części domu, natomiast gabinet, który pełni również funkcję pokoju gościnnego w północno-wschodniej części bryły. Główną sypialnie na piętrze i dwie sypialnie docelowo przeznaczone dla dzieci zlokalizowaliśmy po przeciwnych stronach kondygnacji dla zachowania większej prywatności użytkowników.
Współczesna, horyzontalna bryła domu z dwuspadowym dachem naturalnie wpisuje się w geometrię długiej i wąskiej działki. Natomiast długa cegła w kolorze czerwonym-gotyckim na elewacji i ceramiczna dachówka na dachu korespondują z historycznymi zabudowaniami Brochowa i nadają całości ponadczasowy charakter. Kontrastu nadaje całości biały tynk oraz stolarka okienna w kolorze grafitu.
Dom wyposażony jest w nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji i urządzeń grzewczych podnoszących komfort użytkowania i energooszczędności budynku.