




Projekt domu Willa w bieli
- ROK 2018
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
- METRAŻ 300m2
Dom w Proszówce zlokalizowany na tle lasu, w malowniczym krajobrazie Gryfowa Śląskiego, to połączenie tradycyjnej w formie stodoły z nowoczesną bryłą przekrytą płaskim dachem.
Działka Inwestorów o powierzchni 3000m2, w kształcie zbliżona jest do kwadratu, posiada kameralne usytuowanie w ekstensywnym wiejskim krajobrazie. Inwestorzy od początku współpracy jasno określili swoje preferencje. Ich dom miał być parterowy, o powierzchni użytkowej ponad 300 m2, rozłożystym rzucie i minimalistycznej formie. Niestety lokalne warunki zabudowy nie pozwoliły na bezkompromisowe zrealizowanie założeń inwestorów. W nawiązaniu do uwarunkowań i kontekstu architektonicznego w budynku musiał być zrealizowany dach dwuspadowy.
Ideą projektu było stworzenie minimalistycznej formy w poszanowaniu zasad ładu przestrzennego i dobrego sąsiedztwa.
Funkcję zaplanowano na jednej kondygnacji, która w rzucie została wyraźnie podzielona na trzy strefy. Centralną część domu stanowią najważniejsze pomieszczenia z punktu widzenia jego funkcji - salon, jadalnia, kuchnia oraz gabinet. Skrzydło wschodnie stanowi garaż, wysunięty najdalej w kierunku frontu działki, wraz z pomieszczeniami technicznymi i kotłownią. Skrzydło zachodnie to rozbudowana strefa nocna i rekreacji, w której w podłużnej konfiguracji przewidzieliśmy siłownię z łazienką, główną sypialnię z garderoba i łazienką oraz 3 dodatkowe sypialnie.
Pomieszczenia strefy dziennej otwierają się szerokimi przeszkleniami na ogród zorientowany w kierunku południowym i zachodnim, gdzie zaprojektowano przestronny taras, dostępny z salonu, jadalni, gabinetu i głównej sypialni. Ochronę przed zbyt intensywnym słońcem zapewni linia wysuniętych dachów w obrębie całego tarasu, które domykają geometrycznie bryłę budynku.
Architektura budynku to zrównoważona propozycja połączenia tradycyjnej formy domu „stodoły” i nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Oparta jest na przenikających się prostopadłościanach bocznych skrzydeł budynku i strefy wejściowej, scalonych w części centralnej bryłą z dachem dwuspadowym. Białe płaszczyzny ścian i biały dach dają poczucie lekkości i są wyrazem minimalizmu. Kontrast wprowadzają czarne elementy stolarki okiennej i ciemne drewno na elewacji.